Bir kez daha Kök Balyası (Rootbaal) üzerine

0
805
görüntülenme

Süs bitkileri sektörümüz Avrupa’daki birçok örneğine göre çok hızlı mesafe alıyor. Bu gelişmeyi artan üretim kapasitesinden ve yetiştirilen ürünlerin yükselen kalitesinden de anlamak mümkün. Öte yandan sektöre malzeme temin eden firmalar da ciddi çabalar sarfediyor. Örneğin uzun zamandan beri bir türlü bulunamayan rootbaal telini getiren firmanın teşekkürü hak ettiğine inanıyorum.

 

Repikajdaki (Yer dikimi) ağaç, ağaççık ve çalı türlerinin sökümleri yaklaşık olarak, Marmara Bölgesi’nde eylül ayının sonu ve martın 15’gibi, İç Anadolu Bölgesi’nde ise eylül ayının sonu ve nisan ayının başında, Akdeniz Bölgesi’nde ocak ile mart ayı başında yapılması tavsiye ediliyor. Kök balyası (Rootbaal) bitkilerin repikajdan çıkartılıp saksıya almak veya dikilmek üzere bir yere taşınması için yapılması zorunlu olan bir işlem.

Kök Balyası, kökleri saran toprağın dağılmaması amacıyla yapılır. Bu sayede özellikle kılcal kökler, balya içinde toprakla temaslarını  kaybetmez ve kısa süre sonra gelişmelerini sürdürebilirler. Ayrıca kök balyası, köklerin güneş ve rüzgâr gibi dış etkilerden zarar görmelerini, kırılma ve zedelenmelerini önler.

İyi bir Kök Balyası repikajdaki bitkilerin sökümü için uygun teknikler ve makineler kullanılarak yapılır. Söküm yapılacak alanda taşıma veya depolama için gerekli ön hazırlıklar yapıldıktan sonra, sıra sağlam bir kök balyası oluşturmaya gelir.

Topraktan çıkartılan bitki önce yere serilen jütün üzerine konulur ve sonra jüt kökü tutan topraklı balyaya sıkıca sarılır. Hemen ardından topraklı kökü jütle birlikte kolayca sıkıştıran bu amaç için özel olarak üretilmiş olan rootbaal teli ile mutlaka iyice sıkıştırılır. Kök balyası ve rootbaal telinin örnek kullanımı için istenirse kök balyalı ithal edilen bitkilerde incelenebilir.  

Balya büyüklüğüyle ilgili olarak ise, yapraklarını döken  ağaçlarda, 15 cm gövde çapına sahip bir ağaç için oluşturulacak kök balyası minimum olarak 160 cm çapında ve 85 cm yükseklikte olmalıdır. Herdem yeşil ağaçlarda balya çapı daha küçük, fakat  yüksekliği daha fazla olmalıdır.

Ülkemizde yetiştirilen her türlü ağaç, ağaçcık ve çalılar için uygun olan 35cm, 40cm, 50cm, 55cm, 60cm, 65cm, 70cm, 75cm, 80cm, 90cm, 95cm, 100cm boyutlarındaki rootbaal teline artık ülkemizde de kolayca ulaşılabiliyor.

Rootbaal Teli için arabilirsiniz: 0236 213 00 82 – 83 Faks: 0236 213 01 23

CEVAP VER