İstanbul Park Bahçeler’den bir ilk

0
984
görüntülenme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü İstanbul kent içi peyzajında bir yenilik daha yaptı. Kentin çeşitli noktalarında uygulanan yeşil duvar ve askılı sepet uygulamalarının yanı sıra mevsimlik çiçekli bitkilerden yapılan kedi ve kelebek medyanın da ilgisini çekti.

İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü bu sefer ilk kez uygulamaya koyduğu üç boyutlu peyzaj figürleriyle kent içi peyzaja yeni bir boyut getirdi. Bu yeniliğin en son uygulaması da Taksim Meydanındaki Kedi Figürü oldu. Bu uygulama Türkiye’de de bir ilki oluşturuyor. İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre, kedi figürünün temeli betonarmeden yapılmış.

 

Üst yapıdaki taşıyıcısında ise 1300 kg ağırlığında daldırma paslanmaz çelik kullanılmış. Önce bilgisayar ortamında projelendirilen figür sonra bu projeye göre imal edilmiştir. Figürün imalatında 100m2 geotex file, 10m3 torf  kullanılmış ve 6000 adet iki renkli genç begonya fidesi kullanılmış. Figürün sulaması otomatik sistemle kendi alt yapısı içinde çözülmüş. Bu arada 26 Ağustos’ta İstanbul’da başlayacak olan 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın maskotu olarak Van Kedisi’nin seçilmiş olması ise ilginç bir tesadüf olmuştur. İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nü bu çalışmasından ve öncülüğünden dolayı kutlamak gerekiyor.

CEVAP VER