Kent içi yol ağaçlandırması

0
1140
görüntülenme

Kent içi yol ağaçlandırması üzerine hocalarımızın hazırladığı makaleyi genel istek üzerine yayınlıyoruz. Günümüzde yol ağacı yetiştiren üreticiler ürün kalitelerinde büyük başarı elde ettiler. Artık yerli üreticilerde istenilen boy ve kalitede yol ağcı bulunuyor. Hatta özel olarak amacına uygun yol ağacı üretimi bile yapılıyor. Örneğin bu yazının içinde yer alan bütün ağaç resimleri Sakarya, Kestel, Yalova, bölgelerinde yetiştirilmiş ağaçların fotoğraflarıdır.  

Reyhan ERDOĞAN, Nurgül KONAKLI

Kent planlamalarında tıpkı yapılar gibi ağaçlar da kalıcı elemanlar olarak düşünülmeli ve kentin temel planlama öğelerinden biri olarak değerlendirilmelidir. Kent peyzajı için ağaçlar, kent görünümünü olumlu etkileyen, doğadan sürekli uzaklaştırılan ve beton bloklara hapsedilen kent insanın doğaya özlemini az da olsa gideren yapısal elemanlardır.

 

Ağaçlar, insana baskın çıkan oransız yükseklikleri biraz olsun dizginleyerek maskeler, çirkinlikleri giderir ve bulunduğu çevreye yaşam verirler. İyi bitkilendirilmiş kent yolları kentin yeşil alanlarının devamı ve onları bağlayan yeşil şeritler olarak, organik bütünlüğü tamamlayıcı elemanlardır ve kent peyzajında önemli bir yere sahiptirler. (Bayraktar, 1973). Ağaçlar kent yapılarının canlı tamamlayıcılarıdır... Yolların iki tarafını çevreleyen yapısal mimari kütlelerin keskin ve yıkıcı çizgilerini yumuşatarak görsel geçiş sağlayan yeşil dokular oluştururlar. Yol ağaçları kendilerini çevreleyen yapılara renk, canlılık ve hareket oyunları katarken estetik ve psikolojik etkiler yaratırlar. (Akdoğan, 1962). İki tarafı yüksek yapı kitleleriyle çevrili bir caddede insan varlıksal ölçeklerini kaybederek zaman mekan duygusunu yitirebilir. Aynı caddenin ağaçlı olması durumunda kendisini daha huzurlu hisseder. Ağaçlar, varlıklarını tanımlayan ve hissettiren formlarından dolayı insanlar üzerinde değişik psikolojik etkilere yol açarlar. Örneğin insanlar, dağınık formlu ağaçların dikildiği bir yolda veya caddede yürürken kendilerini rahat hissederler. Sütun ya da piramit formlu ağaçların dikildiği bir yol insanlarda disiplin duygusu uyandırabilir. Yazınının tamamı Floraplus Dergisin’dedir

CEVAP VER