İnsanlar sokakta başları öne eğik yürüyorsa…

0
954
görüntülenme
  • Natural Peyzaj Proje ve Tasarım Grubu Koordinatörü Halis Saygı

Türkiye’nin tanınmış sektör firmalarından bir olan Natural Peyzaj Proje ve Uygulama Mayıs 1996 yılında kurulmuş. Peyzaj proje, uygulama ve fidancılık alanında faaliyet gösteriyor. Adapazarı- Pamukova’daki 85.000m² üretim sahası uygulamalarda kullanılan tüm yerli ve ithal bitki ihtiyacına cevap verebilecek kapasitede. Ulusal ve uluslararası alanda çeşitli proje ve uygulamalara imza atan Natural’in bir süredir Proje ve Tasarım Grubu’nun Koordinatörlüğü’nü yürüten Halis Saygı ile konuştuk. İlgi çekeceğine inanıyor ve dikkatinize sunuyoruz.

 

Bize kendinizi tanıtır mısınız.

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden 2003 yılında mezun oldum. Yüksek lisansımı Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde tamamladım. Çeşitli ulusal proje yarışmalarında dereceler aldım. Geçen sene Peyzaj Mimarları Odası’nın verdiği Türkiye’nin En İyi Çevre Düzenleme Projesi Ödülün’ü değerli hocam Dr. Oktan Nalbantoğlu ile birlikte aldım. İş hayatına 2003 yılında 3 arkadaşla bir şirket kurarak başladık ve büyük ölçekli projeler tasarladık.  

 

Peki bunu nasıl yaptınız?

Bu işe henüz daha öğrenci iken hazırlanmaya başlamıştık. Örneğin arkadaşlarımla birlikte 2002 yılında Kentsel Tasarım Derneği’ni kurmuştuk. Dernek o önemde bütün bakanlardan randevu alıp hepsini gezdi ve amacını anlattı. Ankara Ticaret Odası’nda açılışımızı yapmıştık. Tabii bir süre sonra işlerin yoğunluğu nedeniyle dernek ikinci palana kaymaya başladı. Bu süreç kendimize güven duymamızı sağladı. Anadolu’daki bir takım belediyelere gittik, kimisi güzel karşıladı, kimisi ilgilenmedi. Ancak daha sonra ilgilenip bize dönüş yapanlar oldu. Bu arada ihale nasıl yapılır, ihale sürecinde nasıl çalışılır teknik şartnameler vs. gibi konulara tam anlamıyla hakimdik.

 

Belediyelerle görüşmeleriniz nasıl geçiyordu?

Gideceğimiz kenti önceden inceleyip, nerede neler olabileceği ile ilgili ayrıntılı bir analiz yapıyor ve sağlam bir alt yapı oluşturuyorduk. Üç ortak, ben kentsel tasarımcı olarak diğeri peyzaj mimari ve diğer ortağım avukat olarak birlikte gidiyorduk. Konuyu doğru anlattığınızda ikna etmeniz mümkün oluyor. Diyorduk ki, ‘sizin burudaki açık alanlarınız ve sosyal alanlarınız hakkında çalışmalar yapmak istiyoruz.’ Daha sonra bize geri dönerek, ‘Şurada 20 dönüm bir arazimiz var ilgilenir misiniz’ diyorlardı. Biz o bölgeyi yerinde inceleyerek projemizi hazırlayıp götürüyorduk, beğeniyorlardı. İhale aşamasını da iyi takip edip sonuçlandırıyorduk. 

 

İlginç bir kent meydanı yaptınız mı?

Mesela Adıyaman’a bir meydan tasarladık ve 2004 yılında uygulandı. İçimize çok sinen bir projeydi. Bir diğeri Ankara dikmen vadisi 3. etabı vardır, birde Kocaeli Seka Kağıt Fabrikası’nın yeri vardır ki bu aynı zamanda mastır tezimin projesidir. Bir şehre müdahale etmenin iki yolu vardır, valilikler ve belediyeler… Bu iki kurumla iyi bir münasebet içinde olmazsanız kentsel tasarımdan bahsedemezsiniz. Bizde çalışmalarımızı bunu göz önünde bulundurarak yapıyorduk. Daha sonra Kocaeli Kıyı Şeridi Düzenleme Projesini aldık ve bununla ilgili akademisyenlerden ve hocalarımızdan uzman bir kadro oluşturduk. Ben o zamanlar Bilkent Üniversitesi’nde ders de veriyordum. Hocalarımla ilişkilerim de çok iyiydi. Daha sonra SEKA Park Projesini de aldık. Bütün bu süreçte özellikle o dönemdeki hocalarımızdan büyük yardım ve destekler gördük. Bu bizim için çok önemliydi. 

 

Peki daha sonra ne oldu?

Her işte olduğu gibi iyi giden bir işi ortak götüren insanlar neyi yaşarsa biz de onu yaşadık. Ortaklığımız sürmedi ayrıldık. Fakat yolun başındaydık henüz ve ben yoluma tek başıma devam ettim.  Bir süre sonra Libya’dan bir iş teklifi aldım… İngiliz ve Libya ortaklı bir firmada yaklaşık on ay çalıştım. Orada Jean Colas’la tanıştım ve ondan çok şey öğrendim. Oradaki iş bittikten sonra Aşkabat a gittim ve çalıştığım firmanın sahibi çizimlerimi fark etti. Bir kaç ay sonra beni dizayn grubuna aldı. Oradaki çalışmalarımda mesleki olarak çok tatmin ediciydi. 

 

Natural’e gelecek olursak… 

Natural ile Türkmenistan, Aşgabat için dizayn ettiğim büyük ölçekli projelerden birinin uygulama işi için teklif verdikleri sırada tanıştım. Türkmenistan’daki işimi tamamladıktan sonra İstanbul’ a geldim ve firmada Projeler Koordinatörü olarak çalışmaya başladım. Sektörü bilen birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki Natural, ülkemizde kent ölçeğinde büyük bütçeli çevre düzenleme projelerini dizayn edebilecek ve aynı zamanda bunların uygulamalarını da yapabilecek ender firmalardandır. 

 

Geleceğe dönük neler düşünüyorsunuz?

Tasarlanan ve çizilen projeler ne kadar iyi olursa olsun, uygulama kötü olunca yapılan tüm iş anlamsız hale geliyor. Tasarım ve bütçelerini ekibimizin oluşturduğu projelerin uygulamalarını da yaparak mesleğimizin ülke imajının yükseltilmesi adına çok iyi işler başaracağımızı düşünüyorum. Natural’in gerek İstanbul Merkez Ofisi’nde, gerekse yurtdışı ofis ve şantiyelerimizde çalışan mimar ve mühendis arkadaşlarım çok yetenekli ve başarılılar. Kısa sürede de birlikte çok güzel projele ve uygulamalara imza attık. Bu açıdan Savaş Bey’in Natural’in oluşumu ile ortaya koyduğu vizyona olan güvenim tam. Natural sadece ticari bir kurumu değil, aynı zamanda da çevreye değer veren, geleceği gören ve sosyal sorumluluklar üstlenebilen bir yapıya sahip. Türkiye’de, 80’li yıllarda başlayan alt yapı süreci artık tamamlandı ve sıra kentlerin makyajına, daha yaşanılır hale getirilmesine geldi. Bu bağlamda ülkemizde yeni slogan da çevredir. Kentlerde yaşayan insanlar eğer sokaklarda başları öne eğik yürüyorlarsa, bunun en önemli sebeplerinden birisi de etraflarında bakıp keyif alabilecekleri, içinde yaşayabilecekleri “kaliteli” sosyal mekânların, tasarımların olmamasındandır. Biz tasarımcılar, kentlerde yaşayanlara daha “insancıl” ve “onların yaşadıkları kente ait” tasarımlar sunabilirsek, onlar da daha mutlu olacak, sosyal alanları da evleri gibi algılayacak, sahiplenecek ve koruyacaklardır. Natural olarak biz, bu düşünce yapısı doğrultusunda geliştirdiğimiz proje ve uygulamalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. 

CEVAP VER