Bitki besleme uzmanı; ‘Nutricote Total’

0
852
görüntülenme

Nutricote Total’in Tanımı

Nutricote Total Amerika’da birçok ödül kazanan dünyanın en kaliteli kontrollü salınım gübresidir. Orijinal Japon teknolojisi ile patentlenen ürün Amerika ve Avustralya’da çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve pazarlanmaktadır. NPK, magnezyum ve diğer mikro besinleri bünyesinde bulunduran granüller kontrollü salınım sağlar. Granüllerin kaplama malzemesi polimerdir. Besinlerin salınım süresi polimer kaplama malzemesi ve salınım ajanı ile kontrol edilir. Bu özel salınım ajanı bitki besin elementlerinin salınımının doğruluğu ve tutarlılığındaki teknolojik malzeme olmuştur. Polimer kaplama malzemesi güvenli salınım sağlar. Salınım ajanı sıcaklığın etkisiyle polimer kaplama üzerinde gözenekler meydana getirir. Meydana gelen bu gözeneklerin hacmi ve adedi salınım süresini belirler.

Nutricote Total’in uygulanması

Nutricote Total’in uygulaması bitki besin harcına uygun dozlarda eklenerek yapılmaktadır. Bitki besin harcındaki su, granüllere su geçiş kanalları vasıtasıyla girer. Bünyesinde bulundurduğu bitki besin elementleri alınan su ile çözünür ve bitkiyi en üst düzeyde beslemeye başlar. Bu beslenme periyodu bitkinin ihtiyaç duyduğu şekilde devam eder. Bitkiler vejatatif süreçlerinde farklı zamanlarda farklı besinlere ihtiyaç duyarlar. Kontrollü salınım işte tamda bu noktada devreye girmiş olur. Bitkinin ihtiyaç duyduğu besinleri uzun vadede ve kontrollü olarak bitkinin tüketmesine neden olur. 

 

Nutricote Total’in bitki bünyesindeki etkileri

Bitkiler havaların ısınması ile birlikte büyüme dönemine girerler. Bu dönemde bitkilerin besin ihtiyacı her zamankinden fazla olur. Nutricote Total sıcaklığın artması ile birlikte salınım miktarını arttırır ve bitkinin ihtiyacına cevap verir. Bitkinin ihtiyaç duyduğu makro ve mikro elementleri bitkiye sağlar. Nutricote Total sadece yüksek sıcaklıklarda değil düşük sıcaklıklarda da salınımını sürdürür. Bu vasıta ile bitki soğuk hava şartlarında dahi rengini, sağlığını korumuş olur. Nutricote Total bünyesinde bulunan NPK kontrollü salınım ile farklı zamanlarda çözünür. Öncelikli olarak fosfor çözünmeye başlar. Bilindiği üzere fosfor bitkinin kök gelişimi açısından gereklidir. Fosfor çözünmesinden sonra Nutricote Total’in bünyesinde barındırdığı azot çözünmeye başlar. Azot bitkinin gelişimi, yapraklarını oluşturması, bitki boyunun gelişimi, dolgunluğunu sağlamasında önemli rol üstlenir. Son olarak ta potasyum çözünmeye başlar. Potasyum bitkinin vejetasyonunu tamamlamasında etkendir. Bitkinin çiçeklenmesini, istenilen rengi almasında etkilidir.

Nutricote Total’in güvenilirliği

Nutricote Total’in öncelikle garanti edilen bitki besin analizleri bire bir doğrudur. Piyasadaki diğer gübrelerden daha uzun ömürlüdür. Vaat edilen salınım süresini tamamlar. Aşırı sıcaklıklardan etkilenmez. Nutricote Total’in salınım süresi toprak pH’sı, aşırı nem ve bulunduğu koşullardaki mikrobiyolojik parçalanmadan etkilenmez. Nutricote Total hiçbir zaman bünyesinde bulundurduğu bitki besin elementlerini bir seferde boşaltmaz. Bulunduğu koşulun EC’sini yükseltmez. Bu sebepten bitkide yanma meydana gelmez. Nutricote Total’de istikrarsızlık asla söz konusu olamaz. Piyasadaki gübrelere oranla daha fazla güvenlik sunmaktadır.

Nutricote Total’in diğer özellikleri

Nutricote Total klorür ve sülfat içermez. Böylece saksılardaki tuz oranını zarar verici düzeyde yükseltmemiş olur. Yüksek kalitede NPK ve mikro besin elementleri kullanılmıştır. Nutricote Total içerisinde barındırdığı bitki besin kaynaklarını bitkinin kolayca absorbe etmesini temel ilke olarak edinmiştir. Nutricote Total’in her granülünde NPK, magnezyum ve mikro besinlerin tamamı bulunmaktadır. Bu bitki besin elementlerinin tamamı kontrollü salınım ile bitkinin yetiştirme ortamına enjekte edilir. Nutricote Total’in granülleri homojen ve kaplama kalınlıkları aynıdır. Granüllerin kaplama kalınlıkları farklı olmuş olsaydı, güvenilir ve garanti edilen salınım süresi gerçekleşmezdi. Kaplama malzemesi yumuşak ve incedir. Böylece bitki besin harcına karıştırılırken granüllerde kırılma, çatlama meydana gelmemektedir.

 

Nutricote Total’in avantajları

Aşırı sıcaklıklarda bir seferde boşalma meydana gelmez. Yağış miktarı istenilen düzeyden fazla olsa dahi bitki besin harcından yıkanarak kayba uğramaz. Kontrollü salınımı sayesinde yılda bir kez bitki besin harcına eklenmesi yeterli olacaktır. Güvenilirliği tartışılmayacak kadar üst düzeyde, bitkiye zarar vermez, istenilen oranda ürün güvenliği ve kalitesi sağlamaktadır. Fazla miktarda besin alınımı engelleyerek bitkide oluşacak deformasyonu engeller.

ÇETİN ELEKTROPLASTİK

O.S.B. No:19 | 45030 Manisa  | Turkey

Tel : +90 236 2130082-83   Fax : +90 236 2130123 

www.cetinelektroplastik.com.tr  http://www.peysaj.com.tr

 

CEVAP VER