Avrupa yerine Türkiye tercihi

0
787
görüntülenme
  • Türkmenistan çok kıraç bir doğaya sahip, hiç doğal orman yok, tamamen sonradan yapılmış orman alanları var. Bu nedenle yeşil doku ve bitki olmadığı için bitkilendirme çok önemli.
  • Natural, genel olarak yurtdışı peyzaj uygulamalarında sert peyzaj dışındaki bitkisel konularda zorunlu yaşama koşullarını ön plana alıyor ve çalışılan bölge iklimine uyum sağlayacak türleri tercih ediyor.
  • Natural Peyzaj Yönetim Kurulu Başkan’ı Savaş Akcan
  • Üretimlerimizin toprak hacmi düşük, torf payı yüksek olması lazım ki, bir tıra fazla ayıda mal yükleyebileyim. Üreticilerimiz formlu bitki üretmek zorunda…

Yaklaşık iki yıldır Türkmenistan’da da proje ve uygulama hizmeti veren Natural Peyzaj Yönetim Kurulu Başkan’ı Savaş Akcan ile ihracat, üretim ve peyzaj müteahhitliği üzerine konuştuk. Savaş Bey’in süs bitkileri üreticileri ve peyzaj hizmetleri açısından Türkmenistan örneği üzerine söyledikleri gerçekten ufuk açıcı… Savaş Beye içtenliği için teşekkür ediyor ve ilgi çekici anlatımı dikkatinize sunuyoruz. 

 

Türkiye’de peyzaj hizmetleri yeteri kadar saygı görmüyor…

Neden sadece Türkiye değil de yurt dışında da çalışmayı tercih ettiğimize gelirsem şöyle: Ne hikmetse bizim ülkemizde peyzaj hizmetlerine karşı anlaşılmayan acayip bir saygısızlık var. Örneğin bir inşaat firması büyük bir projeye imza atacağım diye işe başlıyor, işin inşaat kısmı bitip peyzaja sıra geldiği zaman Yalova’ya gidiyor üç beş tane ağaç ve çalı alıp diktiriyor. Sonra da kalan boşluklara çim tohumunu ekerek ‘ben peyzajını tamamladım’ diyor. Peyzaj, proje ve uygulama denilince anlaşılan bu… Malum biz de hala peyzaj hizmetinin ne olduğu bilinen bir şey değil. Bizim Türkmenistan’daki avantajımız ne istediğini ve ne aradığını tam olarak bilen bir kurumla karşılaşmış olmamızdır.

Hangi coğrafyada nasıl çalışacağınızı biliyorsanız… 

Bilgimiz ve birikimimizle Türkmenistan’da taahhüt ettiklerimizi yerine getirebileceğimizi biliyorduk. İlk olarak bir yol projesi yaptık… Başlangıçta projenin bitkilerinin Türkiye’den temin edilmesi düşünülmüyordu. Bu projelerde genelde Avrupa’dan bitki temin etme yoluna gidiliyormuş. Biz söz konusu bitkilerin Türkiye’de de yetiştirildiğini, hatta bazı türlerin daha kaliteli olduğunu, sonuç olarak da daha verimli olacağını anlatmalıydık anlattık da. Çok genel olarak ifade edecek olursam iklim -15 ila +55 arasında seyrediyor. Fakat bitkiler için sıkıntı burada değil, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkında. Gece ile gündüz arasında 20-25 derece fark var. Biz bu bilgiyle yola çıkarak çalı ve ağaç olarak Türkmenistan ikliminde yaşayabilecek yirmiye yakın tür belirledik. Yani ana familya olarak da 30-35 türle çalışmak zorundaydık. Örneğin oradaki sorunlardan bir tanesi de toprağın ve suyun tuzluluğu. Bu sorunla bazı lokasyonlarda karşılaşabiliyoruz. Dolayısıyla bitki seçimlerinde karşımıza çıkan özel durumlara özel çözümler bulunması gerekiyor.. 

 

Daha önce yaşanan sorunları bilerek çözüm üreten öngörü gerekiyor…

Bizim işimizde genellikle daha çok inşaat işini verenlerin tercihleri nedeniyle sorunlar ortaya çıkar. Örneğin bir yönetici, ‘bu ağaç çok güzel bunu getirelim der’… Olaya, bu ağaç burada yetişir mi yetişmez mi diye teknik olarak bakılmazsa sorunlar başlar.  Bu durum bazen oluyor iş sahibi kendi beğenilerini teknik koşulları unutarak dayatabilir ama bu sorunu kırıp dökmeden çözmek gerekiyor.

 

Bitkisel uygulamada 

Biz sert peyzaj uygulamaları dışında kalan bitkisel konularda doğal olarak zorunlu yaşama koşullarını ön plana çıkardık. Bitkisel düzenlemede anahtar teslimi bir iş yapıyorsanız, hangi bitki türlerinin uygun olup olmayacağını, müşterinin tercihlerini de geri plana atmadan teknik olarak izah etmek zorundasınız. Biz de öyle yapıyoruz ve böylece isteklerle verili koşulları dengeleyip projeleri geliştirerek uygulamaya sokuyoruz. Bu gün geldiğimiz noktaya baktığımda başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. 

 

Çalıştığınız ülkenin iklimi ve insanını birlikte ele almak…

Karşımızdaki iklimi, arazideki mikro klimayı algılayıp çalışma şartlarını, orada bizimle çalışacak insanların psikolojilerini anlamak önemlidir. Bu süreçte bocalamazsanız kısa sürede yerel iklime ve diğer şartlara daha hâkim hale gelirsiniz. Biz bir iki yıl içinde birçok projeyi teslim ettik. Bu projelerin çoğunda ya danışman ya da müteahhit olarak yer aldık veya yakınlığımız gereği, lazım gelen teknik yönlendirmeyi yaptık.. Çünkü asli işi inşaat olan bir kuruluş için peyzaj işi detay olarak kalabilir ve bu da başarı şansını azaltır. Örnek vermek gerekirse bir proje müdürünün elinde 600 bin metrekarelik bir alan içinde yapılacak bir otobanın alt yapı, drenaj, elektrik sistemi ve asfaltı varken bitki uygulama ayrıntısını planlamak geri plana düşebilir. Yapısal iş biter bitmez sıra peyzaja gelir ve en önemli iş haline gelir. Peyzaj konusunda profesyonel destek alan Polimeks’in bu süreçleri çok iyi analiz ettiğini tahmin etmek zor değil. Zira Türkmenistan’da bazı özel günler var ve bu günler onlar için çok önemli. Açılışları da bu özel günlere denk getiriyorlar bu yüzden işlerin zamanlaması önemli. 

 

Doğayı onun karakteriyle uyum 

sağlayarak onarabilirsiniz.

Türkmenistan çok kıraç bir doğaya sahip, hiç doğal orman yok, tamamen sonradan yapılmış orman alanları var. Bu nedenle yeşil doku ve bitki olmadığı için bitkilendirme çok önemli. Çınar, ıhlamur, atkestanesi, söğüt, akasya, dut, bazı akçaağaç türleri, mavi servi ve ardıç türlerinin bir kısmı olabiliyor. Korunaklı yerleşimlerde manolya da gördük. Ardıçlar bakım şartlarına oluşturabildiğiniz zaman süper gelişiyor. Şimdilik bireysel bahçe lüks gibi görünüyor ama inanıyorum ki kamusal peyzaj alanlarının kalitesi artıp genişledikçe bu talep de ortaya çıkacaktır. Azerbeycan, Türkmenistan, Irak gibi ülkeler iş yapmak için zorlu coğrafyalar. Yaz döneminde 55 derecede iş yapmak kolay değil. Bir de bu ülkelerin peyzaj hizmetini satın alma beklentileri çok yüksek.  

 

Polimeks için Türkiye’den ciddi 

miktarlarda bitki satın aldı…

Polimeks bizim ve bizim gibi firmalar aracılığıyla Türkiye’deki süs bitkisi üreticilerinden yüksek miktarlarda bitki satın aldı. Hatta uygulamada kullandığımız bazı türleri üreticilerde bulmakta zorlandık. Yani üreticiler 2011 yılı içinde ciddi paralar kazandı ve yeniden üretim yapması için doğrudan kaynak buldular. Bu tip firmaların Türkiye’den bitki satın almayı tercih etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Daha önce haklı olarak bizden ürün almaya korkuyorlardı. Çünkü bitkiler teslim ediliyor ve sorun çıkınca ‘siz bakamadınız’ deniliyordu.  Ama satın almayı yapan, uygulayan ve bakımını üstlenen olunca Türkiye’deki ürünlerin Avrupa’dan gelen bitkilerden daha verimli olduğunu ispat etmeliydik. O aşamadan sonra Avrupa yerine Türkiye’yi tercih ettiler. 

 

Türkmenistan’a ihracat devam edecek gibi görünüyor.

İhracat önümüzdeki dönemlerde de devam edecek gibi görünüyor. Ama gidişat öyle gösteriyor ki bir süre sonra peyzaj uygulamalarını Türkmenistan’daki firmalar üstlenebilir. Son bir yılda ciddi peyzaj firmaları faaliyete geçti. Bununa farkında olmamız gerekiyor, yoksa durum on sene böyle sürmez. Bu anlamda Türkiye süs bitkileri sektörü olarak ne kadar çok kaliteli üretim yapabilirsek o kadar başarı sağlayacağımız ortada. Üreticiler iç piyasadan çok dış piyasaya yönelik olarak üretim yapmalı. İtalyanlar 2010 yılı boyunca Türkmenistan’a mal satmak için fellik fellik geziyorlardı şimdi yoklar artık, mal satamıyorlar. Biz bir güven tesis ettik… Lakin oluşan bir güveni yıkmak çok kolaydır. Unutmamak lazım.

 

Uluslararası firmaların başarısı ülke 

başarısıdır

Polimeks’in Türk ekonomisine katkısı ve yarattığı katma değer ortada… İnşaat kalıbından demirine, boyasından çimentosuna mobilyasından vidasına, camından pencere doğramasına, mermerden fayansına kadar her türlü malzemeyi Türkiye den alıyor. Polimeks’in şu anda 25 bin çalışanının 5-6 bini Türk tür.  Bu benim fikrim ama bu tip firmalara özel ihtimam göstermeliyiz. Bu firmaların başarılı olması Türkiye ekonomisinin başarılı olması demektir… Bu nedenle bu firmalara birinci kalitede ürün temin etmeliyiz. Onların başarısı bizim başarımıza bağlı, onların başarısı da ülke ekonomisini direkt etkiliyor. Bu noktada şahsi çıkarlarımızdan çok milli çıkarlarımızın ön plana çıkması gerekiyor. Bu nedenle sektörümüzün kendi gerçeklerini görerek kalıcı çözümler araması lazım.  Sektörümüzün şu anda standart diye bir sorunu var. Standartlara uygun istenen miktarda ürün bulmakta zorlanıyoruz. Üretimlerimizin toprak hacmi düşük, torf payı yüksek olması lazım ki, bir tıra fazla sayıda mal yükleyebileyim. Üreticilerimiz formlu bitki üretmek zorunda… Bitkilerin budaması düzenli ve tekniğine uygun yapılmak zorunda… Çalı kalitesi giderek artıyor ama üretim bundan sonra tamamen torfa ve saksıya dönüşmeli. 

CEVAP VER