Ara renklerdeki salınım ve uyum

0
1320
görüntülenme
  • Amerikan Peyzaj Mimarları Birliği ASLA’nın 2010 yılı Üstün Başarı Ödülü’nü alan projede sazların uygulanışı.
  • Miscanthus Sinensis Cosmopolitan -Winter
  • Bar+ Zeebrina+Variegata Group
  • M. S. Morning Light+ M.S. Ferner Osten
  • Mis Sin Leopard
  • Mis. Sinensisz Zebrina
  • Mis Sin Goldbar
  • Mis Sin Goldbar2
  • Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Kardelen Standında inceleme yaparken

Miscanthus ailesi’ni yakından tanıyalım…

Anavatanı Doğu Asya’dır. (Çin ve Japonya) Yaşam zone: 4. zone dir. (-34. 40 / -28.90) bu yaşama şartları dünyanın birçok yerindeki bu türler için kullanım ve uygulama şansı tanır. Bahçelerde doğal ama şık bir görünüm yaratan su ve sulak alanlarda, dekoratif başakları ve ince uzun yapraklarıyla erken ilkbahardan sonbahara kadar çeşidine göre renk değiştirebilen süs sazlıklarıdır. Yarattığı doğal görünüm bahçe ve parkların karakteristiğini etkiler. Bazı türlerinin yaprak yapıları, bazı türlerinin ise başak yapıları daha dekoratif olarak ön plana çıkar. Bakımı ve çoğaltılması kolaydır ama istilacı değildir. Birçoğunun sonbahar-kış formu çok dekoratif olduğu için kesme çiçekçilikte de tasarım öğesi olarak kullanılabilir.

Günümüzde dünyanın birçok yerinde Miscanthus plantasyonları kurulmaktadır. Miscanthusların içerdiği yüksek yağ oranı birçok odundan daha yüksek kalori sağlar ve bu nedenle yakacak olarak ta kullanılır. Otsu gibi görünmesine rağmen hasat edilen plantasyonlardaki grasslar preslenerek tuğla şeklinde kalıplar halinde tüketime sunulmaktadır. Dünyadaki yer altı kaynaklarının giderek azaldığı günümüz şartlarını düşünerek gelecekte enerji ve ısınmada alternatif bir kaynak olacağına inanılmaktadır. Bunun yanında mobilya sanayinde ve hayvancılıkta yem olarak da kullanılmaktadır.  

 

Miscanthus sinensis ‘Morning Light 

Hakim krem ve ince yeşil çizgilere sahip orta boylu bir türdür. Çiçekleri kışın ortalarına kadar devam eder. 

 

Miscanthus sinensis ‘Variegatus’:

Yapraklarının kenarlarındaki beyaz renkler daha açık ve daha canlı, açtıkları andan itibaren koyu kırmızı ve pembe varyetelerdir. 

 

Miscanthus sinensis ‘Zebrinus’ 

Yeşil düzensiz aralıklarla sarı lekeli yapraklara ve bakır renkli çiçeklere sahiptir. 

 

Miscanthus sinensis ‘Zebrinus Gold Bar’

Tabanından kremsi yeşil düzensiz aralıklarla koyu sarı lekeli yapraklara ve bakır renkli çiçeklere sahip orta boy varyetedir. Yapraklar dik ve kompakt, çiçekler sonbaharda yoğun kümeler arasından çıkan silindirik tuğlar üzerinde sonbaharda gösterişli önceleri mor kırmızı daha sonraları açılan renk tonlarına sahiptir.

 

Miscanthus sinensis ‘Zebrinus Leopard’ 

Açık yeşil düzensiz aralıklarla koyu sarı lekeli sarkıcı yapraklara ve bakır renkli çiçeklere sahip boylanan varyetedir. 

 

Miscanthus sinensis var condensatus ‘Cosmopolitan'

Orta boy bambular kadar boylanabilen çok kardeş veren iri ve geniş yeşil yapraklar kenarları beyaz formda daha iri çiçekler ve erken çiçeklenme gösterir.

 

Miscanthus sinensis ‘Flamingo’ 

Gevşek, çok kardeşlenebilen, pembe gövdeli orta boy sarkık büyük çiçekleri vardır. 

 

Miscanthus sinensis ‘Adagio’ 

Gösterişli sık dokulu, gümüş gri orta boylu yapraklar, yoğun kümelerin arasından çıkan dağınık silindirik 80 /120 cm uzunluğundaki tuğların üzerinde pembemsi püsküller oluşturur.  Püsküller kış dönemine bırakıldığında göze hoş görünen kıvrımlar oluşturur. Bu çiçek demetleri sonbahar ve kış döneminde de etkisini gösterir. 

 

Miscanthus sinensis ‘Cabaret’ 

Miscanthus türlerinin parterlerde (kullanım yerlerinde) en gösterişli türlerinden sayılabilir. Orta boy ince uzun yaprakların merkezinden aşağıya geniş beyaz şeritler oluşturur, kenarları ise parlak canlı koyu yeşildir. Yoğun yaprak demetlerinin arasından çıkan 100/125 cm silindirik çiçek tuğlarının üzerinde erken ilkbahardan kışa kadar kırmızı pembe sezona göre daha açık somona kadar püsküller oluşturur.

 

Miscanthus sinensis ‘Gracillimus’ 

Yapraklar parlak, dik, yoğun, sık dokulu kümecikler halinde orta boydur. Kümecikler arasından çıkan silindirik tuğların üzerinde önce pembe sonra somona dönen püsküller oluşturur. Miscanthus sinensis ‘Graziella’: Yoğun dik 125/150 cm boylanabilen koyu yeşil yapraklara sahip, kümelerin arasından çıkan 150/175 cm silindirik tuğlar üzerinde dağınık iri püsküller oluşturarak bulunduğu bölgede etki yaratır. Yaprak renkleri sonbaharda bakır rengine döner. 

 

Miscanthus sinensis ‘Huron Allik’:

Geniş yaprakları çok dar beyaz orta damarları ile bodur kompakt yapılı, gösterişli, orta boylu miscanthuslardan olup yoğun kümeler arasından çıkan 100/125 cm çiçek tuğları üzerinde yaz sonunda kremsi pembe püsküller oluşturur. 

 

Miscanthus sinensis ‘Little Kitten’

Bodur türlerden olup, yoğun ince gümüş-yeşil dik yapraklar arasından çıkan 60/80 cm silindirik çiçek tuğları üzerinde gösterişli, gümüş-pembe püsküller oluşturur. Grupların ön kısımlarında kullanılması uygundur. 

 

Miscanthus sinensis ‘Malepartus’: 

Yoğun dik olgunlaşma döneminden sonra sarkan koyu yeşil geniş yapraklara sahip, yoğun kümelerden çıkan silindirik 150/175 cm çiçek tuğları üzerinde hafif hava akımlarında hareketli, gösterişli iri seyrek dokulu püsküller oluşturur. Sonbaharda tamamen turuncuya dönen yapraklar, çiçeksiz halde de gösterişlidir. 

 

Miscanthus sinensis ‘Sarabande’: 

Dar koyu yeşil yoğun yapraklar, orta boyda olup, oldukça sık doku oluşturur. Bu kümeciklerin içinden çıkan 80/100 cm silindirik çiçek tuğları üzerinde çok erken kırmızımsı kahverengi çok gösterişli çok sayıda püsküller oluşturur. 

 

Miscanthus sinensis ‘Strictus’ 

Yapraklar ince uzun yoğun dik sarı-yeşil asimetrik benekli şeritler oluşturur. Yapraklar olgunlaştığında sarkıcıdır. Yoğun kümecikler arsında çıkan silindirik tuğlar arasında 125/150 cm püskülleri sonbahar ve kış aylarında da gösterişlidir. 

 

Miscanthus sinensis ‘Yaku Jima’

Bodur yoğun koyu yeşil ve mat mavi yapraklardan oluşan kümecikler içinden çıkan 60/80 cm silindirik bol miktarda çiçek tuğları üzerinde gösterişli, önceleri koyu sonraları açık canlı pembe püsküller oluşturur. Küçük parterler ve ayrıca saksılar için uygundur. Miscanthus sinensis ‘sacchariflorus’: Parlak açık yeşil renkli yapraklara sahiptir. Orta boylu sık ve dik formlu kümecikler oluşturmada kullanılan miscanthus türüdür. Başaklar 60/80 cm yüksekliğinde ipeksi tüylü, krem renklidir. 

 

Miscanthus sinensis gigantea

Miscanthus varyetelerinin en çok boy yapan, drene edilmiş ve besin değeri yüksek topraklarda 300/350 cm kadar boylanabilen iri adacıklar oluşturan, koyu yeşil, geniş uzun, uç kısımları sarkık yapraklara sahip kümelerin içinden çıkan silindirik güçlü tuğlar üzerinde iri püsküller oluşturarak hafif hava akımlarında dahi salınırlar. Sonbahar renkleri dahi çok etkili bir görsellik yaratır. 

 

[box]

KARDELEN FİDANCILIK

Tel : 0232 548 40 02 Faks : 0232 548 40 03 

Gsm : 05336874920

[/box]

CEVAP VER