Mersin Flora Projesi

0
1359
görüntülenme
  • Ladin Sera Kurucusu Ahmet Özdemir
  • İç mekan bitkileri üretimiyle faaliyete başlayan Ladin Sera mevsimlik ve çok yıllık Adeniz bitkileri üretimi ve peyzajla yola devam ediyor.
  • Mersin Flora Projesi halen devam ediyor ve 2012 Nisan ayında tamamlanacak ve sonuç raporları hazırlanacak.

Ahmet Özdemir meslek sayesinde tanıdığımız nevi şahsına münhasır insanlardan. Mesleğe dair birçok şeyi deneyerek uygulamış, sorarak, görerek ve okuyarak öğrenmiş. Mersin’de ilgili kuruluşları hareketlendirerek yaptığı sektörün geleceğine yönelik çalışmalar oldukça ilgi çekici… İstenilen sonucu yaratır mı bilemiyoruz ama sadece Mersin Flora Projesi bile örnek bir çalışma… Ahmet Özdemir ve Ladin Sera profili bize Akdeniz ve Mersin hakkında yeni fikirler veriyor.

 

Küçükten başlayıp yol almak… 

Ben vaktiyle, bir marangoz çırağıydım, 1984 yılında astım sıkıştırınca Ağabeyimin çiçekçi dükkânında birlikte çalışmaya başladık. Yanılmıyorsam 2000 yılında da üreticiliğe başladık. Çiçekçimize gerekli ürünleri satın alırken üreticilere bizzat kendim gidiyordum. Üretime karar vermeme neden olan VSB’dir. O tarihlerde istediğimiz kalitede ürün bulmakta zorlanıyorduk. Üretime önce 400 m2 kapalı alanda iç mekân bitkileri üreterek başladık. Spatifilyum ve  Difenbahya üretiyorduk. Daha sonra seraya 1000 m2 ilave ettik ama bir türlü satış yapamıyorduk. Seramıza gelenler ‘üç tür için buraya gelmekte zorlanıyoruz’ diyorlardı. Daha sonra 5000 m2 kapalı alana çıktık, üretim yelpazemizi 17 çeşide kadar çıkarttık. Ondan sonrada piyasaya da hizmet vermeye başladık. 

 

İç mekan ve mevsimlik üretimi sürecek…

Mevsimlik üretimine 2006’da başladık ilk yıl 3000 tane, ertesi sene 15000 derken şu anda 2 milyon mevsimlik üretiyoruz. Bugün itibariyle 5000 m2 kapalı alan 17000 m2  açık alanda üretim yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde açık alana 23 dönüm daha ilave edeceğiz. Bölgede ağaç konusunda eksiklik olduğu için bu türleri Ödemiş Rize Ordu Yalova Antalya gibi bölgelerden temin ediyoruz. Burada saksılayarak depoluyoruz. Peyzajcılara, resmi kurumlara ve yurt dışına satışlarımız oluyor.  Önümüzdeki dönemde de iç mekân üretimine devam edeceğiz. Çevre illerden yoğun bir şekilde mevsimlik talebi devam ediyor, Adana, Gaziantep, Hatay, Diyarbakır, Batman, Konya, Kayseri ve Erzurum gibi illere mevsimlik satışlarımız var. Peyzajda proje ve uygulama hizmeti de veriyoruz. Bundan sonrası için iki hedefimiz var. 

 

Bölgeden Orta Doğu’ya ihracat…

Birincisi, bölgemizin mevsimlik, ağaç ve çalı grubunda büyük bir istasyonu haline gelmek… Hem ürettiğimiz hem de dışarıdan temin ettiğimiz ürünlerle özellikle Ortadoğu pazarı ile bölgenin pazarının tamamına hizmet vermek. Bu arada bölgemizde narenciyenin ekonomik değerinin yitirmesi nedeniyle yetişmiş ağaçlar sökülüyor ve yerlerine inşaatlar yükseliyor. Önceden kesilip odun yapılan narenciyeler şimdi sökülüp saksıya alınıyor. Bu da bize teselli oluyor. Ama bu ağaçlara İç Anadolu, Marmara, Türki Cumhuriyetler’den ve Ortadoğu’dan yoğun talep var… Sadece Ortadoğu istikrara kavuşsa bitki yetiştirilebileceğimizi sanmıyorum. İkincisi daha uzun vadeli… Bölgemizde gerçek anlamda Bahçe Market (Garden Center) projemiz var bunu hayata geçirmek istiyoruz. Çünkü perakende satıştan hiç kopmadık 25 yıldır, iç mekân ve kesme çiçek satışı yapıyoruz. Mesleği üretici olarak sürdürmeye karar verdiğimden beri öğrenmeye, araştırmaya özen gösteriyorum. Örneğin 2000 yılında Mersin Ticaret Odası’na bir proje hazırladım. Bu proje gereği Hollanda ve Almanya’da emekli uzmanları çağırdık. Bölgenin hangi noktalarında hangi tür süs bitkisi üretilebileceğini, seraların yönü, hangi tip örtü kullanılacağını üretim noktalarının denizle mesafesini kamunun ilgili bütün kuruluşlarını davet ederek inceledik. 15 Gün boyunca sahada yoğun çalışarak tamamladık projeyi. Projenin başında ben vardım Akademik kariyerim olmadığı için Çalışma sonuçları birlikte çalıştığımız mühendis bir arkadaşımızın imzası ile TO Yıllığın’da yayınlandı. 

 

Mersin Flora Projesi…

Daha sonra bu verilerden hareketle üretici arkadaşlarımızla ne yapabiliriz diye konuştuk. Mersin Ticaret Odası Başkanı’yla “Mersin Flora” projesine başladık. Hazırlanan proje Avrupa Birliği desteği aldı.  Proje kapsamında Mersinli üreticiler olarak 2011 yılında İtalya seyahatimiz oldu. İtalya’daki süs bitkisi üretim alanlarına inceleme gezisi yaptık. En büyüğünden en küçüğüne kadar, 10 gün boyunca İtalya’daki bütün üretim bölgelerini gezdik. Gördük ki onlarda bizim gibi başlamışlar ilk birliklerini kurduktan sonra büyük bir kenetlenme sağlamışlar. Bölgesel ve ülkesel yönetimden taleplerde bulunmuşlar ve destekler alarak bu günlere gelmişler. Üretim geçmişi bizde de yaklaşık 30-35 yıla dayanıyor İtalyan Modeli’ni bizde benimsememiz gerekiyor. Ardından MTO Proje Heyeti ki İspanya’daki fuara katıldı ve projeyi tanıttı. Aynı zamanda akademisyen arkadaşlarımız Akdeniz bitkilerini incelediler. Daha sonra Hollanda’daki fuarlara katıldılar ve pazarlama teknikleri incelendi. İtalya’daki gezdiğimiz firmaların yarısı martın ilk haftası bizlere iade ziyaretinde bulunacaklar. Proje halen devam ediyor ve 2011 Nisan ayında tamamlanacak ve sonuç raporları hazırlanacak.

 

Mersin’de Süs Bitkileri Anadolu Meslek Lisesi…

Mersin’de Süs Bitkileri Anadolu Meslek Lisesi’ni daha önce bir hedef olarak belirlemiş ve gerçekleştirmiştik. Şu anda kız meslek liselerinde bölüm olarak devam ediyor. Şu anda 180 civarında öğrencisi var ancak bunun 6 tanesi erkek. Nedeni de kız meslek lisesi içine alınmış olması. Şu ana kadar okul kendi serasını kuramadı, bizler firma olarak öğrencilerin boş yetişmesini istemediğimizden resmi müzakereler sonucunda okulla bir yıllık sözleşme imzaladık. Öğrenciler haftada 4 gün tesisimize geliyor, mesleği uygulama sahasında öğrenip pişiyorlar. Ayrıca bu çocuklar üniversitede 18 bölüme sınavsız olarak geçiş hakkına sahipler. 

 

Mersin Süs bitkileri Organize Sanayi Bölgesi…

Ben 1998 yılında süs bitkileri organize sanayi bölgesi oluşturulma fikrini öne sürmüştüm. O dönemde başarı sağlayamamıştık. Mevcut oda başkanımız yeniliğe çok açık bir insan, onun bakış açısıyla bu iş bir ivme kazandı. Tarsus Bölgesinde bir alanın hazır olduğunu, belediye başkanında sıcak baktığını ve yeri vermek için gönüllü olduğunu öğrendim. Ancak karar verilmiş değil. Bizim için bir şans olduğuna inandığımız bir ekonomi bakanımız Zafer Çağlayan ile projemizle ilgili toplantımız olacak. Sektörün tanıtımı ve sorunlarının çözümü için önümüz açılabilir diye düşünüyoruz.

 

[box]LADİN SERA

Şahintepesi Mah. Zeytinlik Cad. No. 92 Tece / Mezitli - Mersin

 Tel : 0324 482 33 11  Gsm : 0532 283 32 90 

Faks : 0324 482 55 33

e-mail : a.ozdemir33@hotmail.com

[/box]

CEVAP VER