Bir başarı öyküsü…

0
1100
görüntülenme
  • Ziraat mühendisi Ruhan Üney
  • Habitat’ın 2007 de diktiği fidanların bir kısmı 2010 yılında satış boyutuna ulaşmış bile. Özellikle azı türlerdeki vejetasyon hızı oldukça dikkat çekici…
  • Fidan yetiştiriciliğinde Çarşamba ayağı oluşmuş bile. Habitat ve Ruhan Üney bölgede çok olumlu bir örnek oluşturmuş. Bu olumlu örneğin bölgede yeni üretim yatırımlarını teşvik edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
  • Ziraat mühendisi Ruhan Üney

Ordu, Samsun civarını en son geçen sene gezmiş ve özellikle Çarşamba Ovası’nın mikro klimasını, florasını öğrenirken Ziraat mühendisi Ruhan Üney’i tanıma fırsatı bulmuştuk. Misafirperverliği, içtenliği mesleki ve sektörel konulara gösterdiği ilgi ve bilgi birikimiyle oldukça dikkat çekici bir insandı…  Bu defa ise Habitat Peyzaj ve Ruhan Üney’i sizlere yakından tanıtmak üzere Çarşamba’daydık.  

 

İklime uygun üretimin avantajı 

Ruhan Üney 1972 Çarşamba doğumlu Liseyi İstanbul Haydarpaşa lisesinde tamamlayıp 1996 yılında da Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun olmuş. Ziraat mühendisi olarak Köytur’de iki yıl, Türkiye Kalkınma Vakfın’da proje müdürü olarak 2,5 yıl çalışmış. Kalkınma Vakfında ‘Kırsal Kalkınma Projeleri’ uygularken projelere konu olan köylerin sağlık, eğitim, tarımsal, sosyal ve ekonomik kalkınmasına yardımcı olmaya çalışmış. Yine benzer konularda Dünya Bankası projelerinde görev almış…  Daha sonra ise Çarşamba Ovası’ndaki aile arazisini işlemek üzere Samsun’a dönmüş. Önce kısa süreli bir tarımsal üretim derken… Sonra da yolu süs bitkisi alım satımına ve fidan yetiştiriciliğine çıkmış.   

 

Bitkisel üretim bilgisi edinmek çok önemli…

Ruhan’a ‘nasıl oldu bu işe nasıl başladın diye sorduğumuzda’ şunları anlattı: “Giorgio Tesi Çarşamba’da açtığı satış noktasını yeni devretmişti. Ancak fidanlıkta ithal ürünler vardı. Bir arkadaşımla birlikte bu ithal ürünleri satmaya başladım. Önce Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne daha sonra diğer ilçelerin ihtiyaçlarına cevap vermeye başladık. Bu böylece iki yıl kadar sürdü ve 2005 yılında Habitat Peyzaj’ı kurdum. Bu arada belediyelerden bize ‘uygulama yapar mısınız’ teklifleri gelmeye başlamıştı. Yavaş yavaş bu işleri de üstlenerek kendi fidanlığımızı oluşturmaya başladık.  İzmir, Yalova gibi illerden kaliteli fidanlar getirmeye başladım. Her yere bizzat giderek araştırıyordum ve bu arada yurtdışındaki fuarların hepsini ziyaret ediyordum.  Örneğin Almanya’ Essen’e üç yıl üst üste gittim… Hollanda ya gittim… Bu ülkelerdeki fidanlıkları yerinde gezip gördüm. Gördüğüm her şey öngörümüzü, bilgimizi artırıyordu, öğrendikçe üretim yapma cesaretim arttı. Ardından kendi arazimizde üretime başladım. Ufak tefek hatalar yaptık… Bazen moralimiz de bozuldu ama cesaretle üzerine gittim.” 

Bölgenin avantajlarını iyi 

değerlendirmek…

Tarımsal üretimi, toprağı, bölgenin iklimini ve suyunu bilen bir ziraat mühendisinin yaptığı tercihin ne kadar doğru olduğunu üretim sahasını gezerken yerinde gördük. Habitat- Ruhan kendi arazisinde dikim yaparken bölgenin klimasına ve toprağına uygun türleri tercih etmiş. Hemen hemen birçok türde aşılı genç fidanlar kullanılmış. Ruhan Üney bugün itibariyle 90 dönüm alanda 60 tür ağaç ve çalı yetiştiriyor ve bu alanda dört ile yirmi kişi arasında değişen insan istihdam ediliyor. Çarşamba Ovası doğal haliyle bitki gelişimi açısından çok büyük avantajlara sahip… Yeşilırmak’ın getirdiği alivyonlar  mineral ve organik madde açısından çok zengin ve bu avantajlara reğmen gübreleme toprak analizlerine göre yapılıyor.  Buna bir de Ruhan Üney’in üretimin tamamında bambuya bağlama, gübreleme repikaj gibi günümüzün modern üretim teknikleri eklenince ortaya pırıl pırıl bir fidan üretim merkezi çıkmış.

 

Üretim bölgesi olarak Çarşamba yeni 

yatırımcıları çekebilir…

Bize göre fidan yetiştiriciliğinde Çarşamba ayağı oluşmuş bile. Habitat ve Ruhan Üney bölgede çok olumlu bir örnek oluşturmuş. Bu olumlu örneğin bölgede yeni üretim yatırımlarını teşvik edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Örneğin 2007 de dikilen fidanların bir kısmı 2010 yılında satış boyutuna ulaşmış. Özellikle bazı türlerdeki vejetasyon hızı oldukça dikkat çekici… Tabi bu hızlı büyüme ve form kazanmada bakım ve besleme de ciddi bir rol oynuyor olmalı.

  

Bölge belediyeleri için büyük kolaylık…

Çarşamba Ovası’nda oluşturulan dikkat çekici fidanlık kısa zamanda bölgedeki bütün belediyelerin ilgisine yol açmış ve fidanlığı ziyarete gelmişler. Ağaçların büyüklüğü ve kalitesi büyük beğeni toplamış belediye başkanları,  park bahçe müdürleri fidanlığa bizzat gelerek görüp seçebilme imkânına sahip olmuşlar.  Bu durumu Ruhan beye sorduğumuzda bize: “Böyle olmasını özellikle ben tercih ediyorum. Çünkü daha önce ben de çok sıkıntı çektim, ihtiyaçlar sahiplerinin ürünleri görerek satın almaları daha garantili bir yol diyor.” Habitat Peyzaj’a yavaş yavaş bölge dışından da talepler gelmeye başlamış.  Son üç yıl içinde 20 bini aşkın ağaç satılmış. 

Ziraat Mühendisi Ruhan Üney, bölgenin tek büyük fidan yetiştiricisi ve büyük bitki temincisi olarak çalışıyor. Ayrıca üstlendiği peyzaj uygulama işlerinde de hizmet standartlarını yükseltmeye çalışıyor… Ruhan, fidan ihtiyacı olanları Samsun-Çarşamba’ya davet ederken, ‘Alış veriş yapmamız şart değil… Meslektaşlarım sadece ziyaret ve gezi amacıyla da gelebilirler, onları ağırlamaya hazırım diyor.’  Bizce bu davet karşılıksız bırakılmamalı… 

 

[box]

Habitat Peyzaj Ltd.Şti.

Pazar Mah.Meydan Hamam Geçidi 2/8 İlkadım

Tel : 0362 432 35 84  Gsm : 0532 647 34 72

Faks : 0362 432 35 34  ruhanuney@hotmail.com

[/box]

CEVAP VER