Dünya fidancıları İtalya’da buluştu.

0
1024
görüntülenme
  • SÜSBİR
  • SÜSBİR
  • SÜSBİR

Avrupa Fidan Birliği European Nurserystock Association (ENA) tarafından 25 Haziran 2013 de İtalya’da düzenlenen Dünya Fidan Endüstrisi Yuvarlak Masa Toplantısı’nın ilki gerçekleştirildi. Toplantıya katılan 18 ülkenin 14’ü Avrupa ülkesiydi.

Toplantıda ENA Başkanı ve İtalya ANVE temsilcisi Maurizio Lapponi “Dünya çapındaki bütün fidanlıkların sorunları ve fırsatları birbirine benziyor. ENA bu nedenle dünya çapında fidanlık temsilcilerini bir araya getirerek ilk toplantıyı düzenledi.  Toplantıya katılan 19 ülke ve birçok ülkeden gelen destek mesajları ile dünya fidan endüstrisinin birliği için iyi bir başlangıç yapıldı. Hepimiz bu toplantının çok faydalı olduğunda birleştik. Bu toplantıyı iki sene içinde tekrarlamayı umuyoruz.  Hükümetler, yetkililer ve tedarik zinciri içindeki herkes fidanların faydalarını tanıtmak için hem fikir.  Toplantıya katılan temsilcilerin, fidanların ve bitkilendirmenin faydaları konusunda gençlerin eğitimi için hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışmayı kabul etmeleri çok güzel.  Gençlerin iklim sorununun tanımlanmasında ve yaşadığımız çevrenin korunup geliştirilmesinde, ağaçlandırmanın ve fidanların faydalarına inanmaları çok önemlidir.”

İtalya’daki Toplantıya Türkiye’den Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul ile İstanbul Ağaç Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Eyyüp Karahan katıldı. Abdullah Okul toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de sektör ve üreticiler ile ilgili bilgiler vererek Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği’nin faaliyetlerinden söz etti. Eyyüp Karahan ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin en büyük tedarikçi ve peyzaj firması olarak faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Sonuç bildirgesi

Dünyanın negatif ekonomik seyrinden bitki ve ağaçların üretimi, satışı ve tüketimi dünya çapında olumsuz etkilemektedir. Dünya çapındaki birinci toplantının katılımcıları, fidan ve ağaçların faydalarının tanıtımı için çaba gösterme çağrısı yaptılar. Bitki ve ağaçlandırmanın faydaları biliniyor.  Ancak bu bilgi bu konuya öncelik verilmesini sağlayamıyor. ‘Yeşil Şehirler’ gibi çeşitli tercihler tanıtım için çok önemlidir. Ancak daha fazlası yapılmalıdır.

Bitkilerin yaşanabilir çevre oluşturmak için etkisi ortaya çıkarılmalıdır. Bugün dünya için bitkilerin önemi çok büyüktür. Tanıtım çalışmaları içinde uluslararası organizasyonlar, ülke hükümetleri, yerel yetkililer, sektör ve bireyler vardır. Endüstrimiz, bu çabalar sayesinde çevreye ve insanlığa maksimum fayda sağlayabilir. Tanıtım için kendi imkânlarımızı zorlarken kamu fonlarının yapacağı küçük katkıları unutmayalım.

Birinci Yuvarlak Masa, kamu yöneticilerini, fidanların ve bitkilerin insanlığa faydaları konusunda dünya gençliğine daha fazla eğitim vermeye çağırır. Bitkilerin çevreye ve gezegene olan katkısı konusunda genç insanların eğitimi onların gelecek yıllarda dünya refahını etkilemelerine sebep olacaktır. Fidan endüstrisi için gelecek nesillerin müşteri,  üretici ve tedarikçi olarak bitki kullanımının önemini anlaması önemlidir. Burada imzası bulunan bizler, hükümetleri, fidanın önemini anlatarak dikilen fidan miktarını artırmaya, daha iyi bir çevre ve yaşanabilir bir dünya için çalışmaya çağırıyoruz.

European Nurserystock Association (ENA)

Avrupa’daki fidanlıkları, peyzaj uygulamacılarını, bitki ticareti ile uğraşan kuruluşları ve üretici örgütlerini temsil eden bir kuruluş, bir dernektir. Amacı, sektörün Avrupa düzeyinde daha yakın ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliği kurmak ve sürdürmek olarak belirtilmiş. İlk kurucu üyeler Almanya, Hollanda olurken kısa bir süre sonra Fransa, Belçika ve İngiltere’de katılmış. ENA’nın kuruluşundan sonra 2010 yılında 15 ülke daha bu derneği üye olmuş. Dernek üyesi ülkeler kendi ülkelerindeki fidanlıkların üretim değerlerine denk gelen bir üyelik ücreti ödüyorlar. Bu arada ENA, süs bitkileri üretimi ve satışında baz alınacak Avrupa Kalite Standartları’nı hazırladı. Bu standartlara ait bilgilere http://www.enaplants.­eu  adresinden ulaşılabiliyor

CEVAP VER