Göztepe 60.Yıl’da Barok Formlar

0
1426
görüntülenme
  • Parkın kent merkezinde yer alması, ulaşılabilir olması, yoğun ilgi görmesinde önemli bir etken.
  • Mevsimlik uygulamalarındaki bu grafik doygunluk mevsimlik çiçeklerin algılanmasını kolaylaştırırken etkinliğini gözler önüne çıkarıyor.
  • İstanbul Anadolu Yakası Park Bahçeler Müdürü Ömer Çebi

Göztepe 60. Yıl Parkı eklektik yapısıyla grafik bir bütünlük oluşturmayı başarmış bir park. Türkiye’nin en iyi parkları listesi yapılsa, bu park mevcut özellikleriyle listenin en başında yer alır.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın daha etkin hizmet verebilmek için İstanbul’un iki yakasını ayrı müdürlüğe bölerek yoluna devam etmesinin, her iki yakada yürütülen peyzaj çalışmalarıyla beklenen ve istenen sonuca ulaştığını şimdiden söylemek mümkün görünüyor. Bunu sadece Göztepe’ 60. Yıl Parkı’na bakarak söylemiyoruz elbette. Anadolu Yakası’ndaki diğer peyzaj çalışmaları da oldukça iyi fikir veriyor.  Göztepe 60. Yıl Parkı’nın yenilenmesi ise bu parka özgü uygulamalarla dikkat çekiyor. Ama özellikle öne çıkan ise Barok formlar. Bu parkın içindeki barok formların etkin bir şekilde kullanılması bile, hayli dikkate değer bir sonuç yaratmış… Zira bu formların bu kadar etkin kullanıldığı benzer örnek yok gibi.  Ele aldığımız Göztepe 60. Yıl Parkı’nın bu formaları etkin şekilde kullanılması Göztepe 60. Yıl Parkı’nı çevreleyen hayli yüksek apartmanlar arasında parkı Barok formların kullanıldığı hareketli bir vahaya dönüştürmüş… 

 

Bu arada parkın yenilenmesiyle bir zamanların gereksiz tartışmaları da parkın yenilenmesiyle tamamen sona ermiş oldu. Göztepe 60. Yıl Parkı birden fazla temayı bir arada bulundurmasıyla da dikkat çekiyor. Çocuk oyun alanlarının zenginliği ve çeşitliliği, doğal gölet ve şeffaf balık havuzları, su ve ışık gösterisinin yapılabildiği su oyunları havuzunun en iyi örneklerini görmek mümkün. Parkın içindeki mekanik yönetim merkezinin duvarlarının yeşil duvar olması bile kendine özgü bir çeşitlilik sunuyor. Bizim açımızdan özellikle dikkat çekici bir nokta ise mevsimlik kullanımı… Parkın genel grafik dengesi içinde önemli bir işgal eden mevsimlik uygulamasının parkın en önemli özelliklerinden birini oluşturduğunu söylemeliyiz. Mevsimlik uygulamalarındaki bu grafik doygunluk mevsimlik çiçeklerin algılanmasını kolaylaştırırken etkinliğini gözler önüne çıkarıyor.  Konu üzerine konuştuğumuz Anadolu Yakası Park Bahçeler Müdürü Ömer Çebi şunları anlattı: “Biz burada birden fazla temayı aynı mekanda kullanmayı tercih ettik ve çok olumlu tepki aldık. Örneğin bir hanım bize geldi dedi ki, ‘Benin çoçuğum futbol oynamayı çok seviyor ama burada futbol oyun sahsı yok.’ Eğer park alanımız biraz daha geniş olsaydı futbol oyun sahası gibi birçok konuyu ekleyebilirdik. Ama yerimiz gerçekten dardı. Yine de parkımızı ziyaret eden Aktif Yaşam Derneği oyun gruplarını gördüklerinde büyük bir beğeni gösterdiler. Tabi İstanbul’un hiçbir yerinde bu konseptte çocuk oyun grubu yok. Ziyaret sırasında, su oyun havuzunu çok beğendiler ve içine girip çok eğlendiler. Yaşlı insanlar havuzun içine girip ıslandılar ve  çok mutlu oldular. 

 

Bu haliyle park, beklediğimizin üzerinde bir ilgi görüyor. Göztepe 60. Yıl Parkı Eklektik yapısıyla grafik bir bütünlük oluşturmayı başarmış bir park. Bu park bize göre gördüklerimizin içinde bu özellikleriyle Türkiye’nin ‘en iyi parkları’ listesininin başında yer almayı hakediyor. 

Önceki İçerikUrla’dan Bayındır’a
Sonraki İçerikAcanthus Mollis
PAYLAŞ

CEVAP VER