Denizli: İnsan merkezli ve yeşil

0
1234
görüntülenme
  • Kentin peyzajı yenilenirken kaldırımlardaki yol ağaçlarının tijleri yayalara çarpmayacak kadar yüksek ve hemen hepsi 2 metrenin üzerinde tijlendirilmiş ağaçlardan seçilmiş.
  • Denizli kenti içi parkların yeniden düzenlenmesi dikkat çekici görüntüler yaratıyor.
  • Kentin peyzajı yenilenirken çevre yollarındaki peyzaj çalışmaları özellikle dikkat çekici mevsimlik kullanımlarıyla güzel örnekler oluşturuyor.
  • Uluslararası standartlara uygun yaya ve insan merkezli olarak tasarlanan kent merkezindeki bu dönüşümle örneğin, yaya kaldırımlarını belirleyen bordürlerin boyu uluslararası standartlara uygun bir şekilde 8 cm olarak sabitlenmiş…
  • Denizli kenti içi yeşil alan konusunda da örnek gösterilecek bir şehrimiz.

Denizli kent içi, yeşil alan konusunda da örnek gösterilecek bir şehrimiz. Mart 2013 itibariyle kişi başına düşen yeşil alan 9,70’e ulaşmış durumda. Bu yıl içinde gerçekleştirilecek park ve yeşil alan çalışmalarıyla bu rakam 10 metrekarenin üzerine çıkarken önümüzdeki yılların planlarına bakılırsa bu rakam 15 metrekareye ulaşacak gibi görünüyor.

 Denizli’nin seksenli yıllarda yaşadığı ekonomik ve sosyal büyüme Türkiye ortalamasının üzerindeki bir hızla halen devam ediyor. Denizli’nin yerel yönetimi kentin aldığı göç ve hızlı doku değişiminin yarattığı sıkıntılara kalıcı çözümler arıyor. Biz elbette dergimizin içeriğine uygun bir şeklide gerçekleştirilen ve yerinde gördüğümüz değişime dikkat çekmek istiyoruz. Açıkça söylemek gerekirse Denizli kent merkezinde son dokuz yıldan bu yana sürdürülen değişim Türkiye’nin birçok kentine örnek teşkil edecek özellikler gösteriyor. Kent merkezine yapılan bu estetik müdahalenin standartlarını koruyarak, kentin bütün yerleşimine yayılması ve bu sırada gösterilecek azami hassasiyet ise Denizli’nin bütünündeki negatif dokusunu tamamen değiştirecek gibi görünüyor.

Denizli kentsel yenileme hikâyesinin başlangıç noktası ise birkaç temel veriden hareketle oluşmaya başlamış. Bunlardan birisi, kent içindeki ticari hareketin trafikle birlikte giderek artmasıyla ortaya çıkan ticari ve sosyal yoğunluğun desantralize edilmesi ihtiyacının ortaya çıkması… Diğeri ise, Denizliye çok yakın bir noktadaki turistik çekim merkezi olan Pamukkale, Leodikya ve çevresine gelen yılda bir buçuk milyonu aşan ziyaretçinin kent merkezini de gezmesini kolaylaştırmak ve bunun için de kent merkezindeki trafiğin yayalaştırma yoluyla azaltmak…

 Bu verilerden hareketle bir mastır plan oluşturularak uygulamaya alınmış.  Böylece Denizli’nin birikmiş alt yapı problemlerini de çözecek büyük bir kentsel dönüşüm başlatılmış. Yenileme sırasında yaşanan sıkıntılar zaman zaman sorun yaratsa da tamamlanması büyük bir beğeni ve rahatlık yaratmış.  Uluslararası standartlara uygun yaya ve insan merkezli olarak tasarlanan kent merkezindeki bu dönüşümle örneğin, yaya kaldırımlarını belirleyen bordürlerin boyu uluslararası standartlara uygun bir şekilde 8 cm olarak sabitlenmiş… Bu arada özellikle yaya geçişleri özürlülerin, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla karşıdan karşıya geçebilecekleri eğim ve genişlikte tasarlanmış ve uygulanmış. Bu düzenlemeler araç trafiğini kentin en hareketli bölgelerinden geri çekerken yaya ve insan hareketliliğini öne çıkarmış. Yaya kaldırımları ve yaya geçiş eğimlerinde bölgede çıkarılan mermerler ve taşlar tercih edilmiş…

 Kentin peyzajı yenilenirken kaldırımlardaki yol ağaçlarının tijleri yayalara çarpmayacak kadar yüksek ve hemen hepsi 2 metrenin üzerinde tijlendirilmiş ağaçlardan seçilmiş. Yol ağaçları seçilirken bölgenin iklimine uygun türler olmasına da özellikle dikkat edilmiş.

 Denizli’nin kent merkezindeki ekonomik ve ticari yoğunlaşma konut alanlarını doğal olarak çevreye doğru yönlendirirken yeni cazibe merkezleri oluşmuş. Bu cazibe merkezlerine ise büyük kent parkları tasarlanmış ve uygulanmış. Hatta henüz oluşmamış, planlama aşamasındaki yerleşim alanlarındaki kent parkları ve ağaçlandırma çalışmaları bugünden başlatılmış bile. Kentsel yenileme ve yeni oluşum bölgelerindeki faaliyet akışında peyzaja tanınan öncelik, faaliyetin başlatıldığı bölgenin çehresini etkilerken çevresindeki eski yapısal örüntüyü de yavaş yavaş değiştirmeye başlamış bile. Denizli kenti içi yeşil alan konusunda da örnek gösterilecek bir şehrimiz. Bu yılın mart ayı itibariyle kişi başına düşen yeşil alan 9,70’e ulaşmış durumda. Bu yıl içinde gerçekleştirilecek park ve yeşil alan çalışmalarıyla bu rakam 10 metrekarenin üzerine çıkarken önümüzdeki yılların palanlarına bakılırsa bu rakam 15 metrekareye hemen ulaşacak gibi görünüyor.  Denizli’de kent içi parklarda ve yeşillendirme çalışmalarının dikkat çekici bir noktası ise birçok şehirde rastladığımız parkların, küçük yeşil alanların çevresindeki duvar ve metal çit gibi engellere fazlaca yer verilmemesi… Yani Denizli’nin bütün park ve bahçeleri kenti içinde yaşayan insanları yürüyüş yolunun devamı gibi kolayca içine çekebiliyor.

Bu arada 2009 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Denizli Türkiye’nin En Çevreci Belediyesi, 2012 yılında da Türkiye’nin ‘En Temiz Kenti’ seçilmiş. Denizli’deki değişimin diğer şehirlerimize de uğraması dileğimizle, bu çalışmayı yürüten herkesi tebrik ediyor ve darısı diğer şehirlerimizin başına diyoruz.

CEVAP VER