Kuşlar Tasarladı Öğrenciler Gördü

0
1385
görüntülenme

Kuşlar tasarladı öğrenciler gördü

İTÜ Peyzaj Mimarlığı bölümü öğrencilerinden Ezgi Umut Türkoğlu ve Sena Özdemir’den oluşan ekip, IFLA’nın (Uluslararası Peyzaj Mimarları Federasyonu) düzenlediği Öğrenci ve Genç Profesyonel Yarışması 2016’da Alight Stop isimli projeleri (Student and Young Professional Competition) Halkın Seçtiği Ödül’ü (People Choise Award) kazandı.

Projenin tasarımcıları Türkoğlu ve Özdemir, İstanbul’daki kuş varlıklarını incelediler. Tehlike altındaki kuşları gözleyen ve yaşam alanları iyice daralmış olan kuşlar için yeni yaşam alanı kazandırmayı hedeflediler.  Proje için Haydarpaşa Dalgakıranı’nı seçen ikili, dalgakıran üzerine tasarım fikirleri oluşturdular. Haydarpaşa Dalgakıranı’nı seçmelerinin sebebi ise, orada konuşlanmış olan karabataklar, martılar ve bazı dönemlerde aynı yerde göçmen kuşların da yerli kuşlarla beraber dinlenmesiydi. Haydarpaşa Dalgakıranı’nın kara ile bağlantısının olmaması da alanın tercih sebebinin başında yer alıyor.

Diğer varlıkları da dikkate alan…

Bu durumu fırsat olarak değerlendiren öğrenciler, tasarımlarını, kuşların rahatsız edilmeden beslenme, kuluçkalama, dinlenme ve barınma gibi en temel ihtiyaçlarının karşılanması için yaptılar. Doğal yemlikleri, gündüzleri aldığı güneş enerjisini geceleri parlayacak şekilde tasarlamaları, projeyi işleviyle birlikte estetik olarak da zenginleştiriyor.  Peyzaj projelerinde insanmerkezci yaklaşım yerine, biyoçeşitliliği zenginleştiren, insanlarla birlikte yaşayan diğer varlıkları da içine alan tasarımların artmasını umuyoruz. Ve genç arkadaşlarımızı başarılarından dolayı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Ezgi Umut Turkoglu

Ezgi Umut Türkoğlu

14.05.1993 İzmir doğumlu. İTÜ Peyzaj Mimarlığı 4. sınıf öğrencisi. Bir çok öğrenci yarışmalarına, workshoplara ve oraganizasyonlara katılan Ezgi Umut Türkoğlu, resme ve ilüstrasyona da çok ilgili. Bunların yanı sıra Ezgi aynı zamanda sulu boya tablolar da üretmekte ve ilk kişisel sergisini gerçekleştirmiş bile.

 

Sena Özdemir

İstanbul doğumlu olan Sena Özdemir, tüm öğrenim hayatını İstanbul’da geçiriyor. 2011 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’ne kayıt yaptırdı. Şu anda son sınıf öğrencisi. Lisans eğitimi boyunca insan odaklı düşünmemesi gerektiğini öğrenip diğer canlıların gördüğü zararlara da kayıtsız kalamadığı için tasarımlarının ana unsuru olarak canlı etmenlerinin dengesini konu edinmiş.

CEVAP VER