Bahçe kültürlerinde dünya ülkesi

0

Dergimizin 21. sayısında PEYART-İşbilen Sera’yı ve sektörü konu edinerek yaptığımız ‘İşbilen’ler söyleşinde Sedat İşbilen’nin anlattıkları oldukça ilgi çekiciydi. Sedat Bey, bu söyleşide Expo 2016 Antalya ile ilgili çok aydınlatıcı bilgiler ve öneriler sundu. Söyleşiden çok kısa bir özet devamı ve tamamı Floraplus 21. sayıda..

Sedat İşbilen

Expo 2016 sizce nasıl olacak?

Expo 2016 Antalya ile ilgili sektörün ciddi bir bilgisi yok ve oysa takvimden yapraklar hızlı düşüyor. Bunu fark edenlerle etmeyenler gelecekte meyveleri farklı toplamalı diye düşünüyorum.  Expo 2016 Antalya’da 900 dönüm alanda kurulacak ve bunun 700 dönümü realize oldu. Yaklaşık 200 dönüm de rezerve alan var. Oluşturulacak sergi alanında ülkelerin 4 dönüm ile 500 m2 arasında bahçeleri olacak. Yaklaşık 180 ülkenin katılması halinde ortalama 2 dönüm 3 dönüm civarında bahçelerin yapılacağını düşününce… Çünkü 500m2 bahçe yapan olmaz herhalde. Yaklaşık 500-600 dönüm bahçe alanı olacak. Bu alan bahçeler, yolları ve sosyal donatılarıyla birlikte 700 dönüme çıkabilir.

Ülkelerin bahçelerini yapacak alanların Türkiye’deki süs bitkileri üreticilerini kullanmadan bu bahçeleri bitirme ihtimalleri yok. Şimdi biz kendimize bakalım. Ülkelerin yapacağı bahçelerin kalitesine uygun çeşitli ürünlerimiz var mı? Yok… Ama olmalı… Yani herkes bilmeli ki altı yıl içinde talebin yükselmesi garanti. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde alan bazında düzenlenen en büyük organizasyon bu olacak. Tahminimce Expo 2016 geldiğinde ihtiyaç duyulacak bitkiyi getirecek TIR bulunamayacak. Konteyner bulunamayacak. Ürünlerin korunacağı sera ya da mekan bulunamayacak.

Expo 2016’nın etkisine gelirsek…

Türkiye’nin Expo 2016’nın gerçekleşmesiyle birlikte bahçe kültürlerinde, bakış açısı ve vizyon olarak dünya ile eşit noktaya geleceğini tahmin ediyorum. Çünkü Türkiye’deki karar vericiler, kamu yöneticileri, turizmin ve diğer iş dünyasının yöneticileri peyzajı ve olması gerekeni görecek… Herkes görsel ve dokunsal eğitim almış olacak. Yani peyzaj ve bahçe konusunda toplumsal bir bilinç yükselişi yaşayacağız. Akıllarımızda bakış acılarımızda toplumsal bir uyanış yaşayacağız. Eğer sektör olarak bu fırsatı iyi değerlendirebilirsek bahçe kültürlerinde biz de bir dünya ülkesi haline geliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here