Feruna çim gübreleri

0

 

Gübreler

Çim gübreleri, kimyasal yavaş yarayışlı ve organik mineral olarak iki bölümdedir.

 

Kimyasal yavaş yarayışlı gübreler 

Kimyasal gübreler bileşiminde Azot (N) Fosfor (P) Potasyum (K) olarak sıralanır. Bu gübreler bileşimine Magnezyum (Mg), Demir (Fe) ve diğer iz elementler takviye edilir.

 

Kimyasal gübrelerin bileşiminde bulunan…

Azot: Çim bitkilerinde yeterli azot, renk ve çim örtüsündeki sürgün yoğunluğu veya sıklık ile yakından ilişkilidir. İlkbahar, yaz, sonbahar aylarında çim bitkileri azotlu gübrelemeye mutlak süreçle ihtiyaç duyarlar. Azot eksikliğinde yapraklarda renk açılması ve sararmalar görülür. FERUNA çim gübreleri yavaş yarayışlılığı sayesinde çimin besini tam olarak almasını, çimin daha uzun süreli yeşil ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Fosfor: Çim bitkilerinde fosfor, köklenmeyi, olgunlaşmayı ve üremeyi olumlu yönde etkiler. Bu devrede fosfor, kök gelişimini ve kardeşlenmeyi teşvik eder. İlkbahar, yaz, sonbahar aylarında çim bitkileri fosforlu gübrelemeye mutlak suretle ihtiyaç duyarlar. Yeni çim ekimi yapılan alanlarda fosfor ağırlıklı gübreleme uygulaması yapılır.

Potasyum: Çim bitkilerinin hızlı kök gelişimi ile kurağa, sıcağa, soğuğa dayanımını, hastalık ve zararlılara, basılma ve çiğnenmeye karşı dayanıklılığı artıran bir bitki besin maddesidir. Potasyumlu gübreleme yapılan çim alanlarda hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılık artar.

Magnezyum: Magnezyum eksikliğinde yapraklar ince ve gevrek olurlar; uçlarında ve damar aralarındaki bölgede renklerini kaybederler, soluk yeşil renk alırlar. Magnezyum takviyesi yaparak çimlerinizde yeşil renk oluşumu sağlanır.

Demir: Demir eksikliğinde yapraklar sararır, uçlarında kırılmalar oluşur. Demir takviyesi ile bu problemler çözülür. Diğer iz elementlerde bitkinin gelişmesine destek sağlar.

 

Feruna Çim Gübreleri…

Başlangıç gübreleri, Organik-Mineral gübreleri, Yavaş yarayışlı kimyasal gübrelerdir. Çimleriniz yılda en az 3 defa gübrelenmelidir: İlkbahar, yaz, sonbahar, kış (Ilıman geçen bölgelerde yapılır)

 

Feruna Çim Gübreleri… 

Granül yapıdadır, sulamada tasarruf sağlar… El ve atım aletleriyle homojen atım kolaylığı sağlar ve ekonomik uzun süreli besleme sağlar.Çevre dostudur, yavaş yarayışlı ve dengeli salınımlıdır. Çim ile dost, yakıcı etkisi yoktur.

 

 

Organik mineral gübreler…

Organik maddelerin, (ısısal işleme tabi tutularak) kimyasal gübrelerle bileşiminden elde edilen gübrelere organik gübreler denir. Organik mineral yapıdaki gübreler; içindeki azot, fosfor, potasyum ve iz elementlerle desteklenmiş olup, organik maddeleri sayesinde toprakta yenilenme sağlar.

 

 

Bir Cevap Yazın