Fuarımız büyümeye devam ediyor…

0

 

Hakan Yüksel / CYF Fuarcılık Genel Müdürü
Hakan Yüksel / CYF Fuarcılık Genel Müdürü

İstanbul’da düzenlendiği ilk yılında, 22 farklı ülkeden 278 katılımcı firmanın yer aldığı, 45 farklı ülkeden toplam 9.417 kişinin ziyaret ettiği Flower Show Türkiye, bitki ve peyzaj sektörünün Avrasya’daki en büyük ve etkin organizasyonu oldu. Edinilen tecrübeler ve emeklerimizin verdiği güven ile hedefimizi bir üst seviyeye taşıdık. Fuar 2011’i bitirir bitirmez Flower Show 2012 için yurt içi ve yurt dışı tanıtım faaliyetlerimizi hızlandırdık. Hemen söylemeliyim ki bu sene ziyaretçi oranında %30’luk bir büyüme bekliyoruz.

 

Bilinirliğimiz artıyor…

CYF Fuarcılık olarak, uluslararası platformda marka bilinirliğimizi arttırmak ve katılımcılarımıza ve işbirlikçilerimize güven vermek adına yurtdışında düzenlenen en önemli sektör fuarlarında yer almaya özen gösteriyoruz. Bu yılın Ocak ayında 3. kez stant alarak katıldığımız IPM Essen Fuarı’ndaydık. Aynı fuarda üç yıl önce Türkiye fuarı dediğimizde kimse bizi tanımıyordu. Şu an gururla söyleyebilirim Flower Show Türkiye Fuarı dediğimizde, herkes bu fuarı tanıyor.

 

Başlangıç yaptık ve başarılı olduk…

Birçoğu da fuarımızı ziyaret etmiş. Bu çok gurur verici…  Aynı zamanda Türk Bitki Sektörü için de çok güzel bir şey… Essen’de yabancı ziyaretçilerimizin yaptığı yorumlar oldukça iyiydi. Yabancı katılımcı ve ziyaretçiler, ‘Türkiye’de bu kadar güzel bir fuarın olabileceğini, Türk firmaların bir fuara bu kadar güzel katılabileceklerini tahmin bile etmediklerini, çok şaşırdıklarını’ ifade ettiler. Oysa bu başarı Türkiye ve bizim için sadece bir başlangıç…

 

Heyetler oluşacak…

Almanya’nın arkasından sırasıyla Kazakistan, İran ve Beyrut’ta fuarlara katıldık. Her gittiğimiz yerde fuarı tanıyan birçok insanla tanıştık. Kazakistan’da katıldığımız fuarda katılımcı olan bazı Kazak firmaların fuara geldiklerini bu sene tekrar geleceklerini öğrendik. İran’da katıldığımız fuara bizi Meshad Belediyesi davet etti tüm masraflarımızı belediye karşıladı. Çünkü belediye başkanları, ‘bir heyetle fuarımızı ziyaret ettiklerini çok beğendiklerini ve İranlı firmaların Türk Firmaların tecrübesinden faydalanmaları gerektiğini’ ısrarla dile getirdiler. Bu sene İran ve Afganistan’dan heyetlerle 2012’yi tekrar gezeceklerini söylediler.

 

Beyrut yeni bir piyasa… 

Beyrut Fuarı bizim için çok faydalıydı. Fuarda birçok peyzaj firması ile tanıştık. Bekaa Vadisi’nde fidanlıklar olduğunu öğrendik Şam’a 20 km kadar yaklaştık, birçok fidancı ile tanıştık. Geleceğimizi duyan Güney Lübnanlı bir firma 3 saatlik bir yol kat ederek bizimle tanışmak için özel olarak geldi. Hepsi İtalya’dan alışveriş yapıyorlar. Türkiye’de üretim yapıldığından bile haberleri yok. Biz Türkiye’de çok büyük alanlarda üretim yapıldığını her gittiğimiz yerde anlatıyoruz. İşin şaşırtıcı yanı onların bizim de bitkilerin hepsini İtalyanlardan aldığımızı zannetmeleriydi.

 

Hiç bir destek almadan…

Önümüzdeki dönemde Rusya, Dubai ve Balkanlar’daki fuarlarda Flower Show Türkiye 2012 tanıtmaya devam edeceğiz. Amacımız daha fazla ziyaretçi getirmek… Bunun için çok büyük çaba sarf ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz., Açıkça vurgulamak istediğim bir şey var. Tüm bu tanıtım çalışmalarımızı sadece kendi imkânlarımızla hiçbir yerden maddi destek almadan yapıyoruz. Çalışma azmimizi sadece bize güvenen ve manevi desteklerini esirgemeyen katılımcılarımızdan alıyoruz. Bu destekle bizde her gittiğimiz ülkede Türk Bitki sektörünün her geçen yıl daha da büyüyeceğini gururla anlatıyoruz.

 

[box]

İletişim için: 

Tel: +90 312 442 28 20 ( pbx )

info@cyffuar.com.tr  www.flowershow.com.tr

[/box]

 

Bir Cevap Yazın