İklim krizi ve ağaç…

0

Özellikle kamuya ait alanlara dikilen ve dikildiği gibi kalan hiç büyümeyen bazı ağaçları gören olmuştur. Ağaç dikmek için açtığınız dikim çukurunun şekline dikkat ediyor ve özen gösteriyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalı ve ipuçlarını değerlendirmelisiniz.

Yuvarlak çukura dikim

İnsanlar ağaç dikerken genellikle yuvarlak bir dikim çukuru açarlar ve ağacı içine yerleştirip toprak ve özel harçla doldururlar. Ancak ağacın yuvarlak bir çukura dikilmesi ağacın köklerinin gelişmesi ve büyümesinde bazı sıkıntılar yaratabilir. Genç bir fidan dikimden hemen sonra harcın da etkisiyle köklerini hızla büyütür, sonra kökler çukuru çevreleyen sert ve besinsiz zemine çarparlar. Kökler bundan hoşlanmaz ve daha iyi koşullar aramak için sınırın kenarı boyunca dönüp dolaşıp çukuru sarmaya başlarlar. Kökler çukurun etrafında daireler çizerek spiral yaratırlar. Saksıda büyüyen bir bitkiye dikkatli bakarsanız bunu görebilirsiniz. Kökler olgunlaştıkça sıkı bir halka halinde kalınlaşarak sertleşecek ve bitkiyi boğan bir kuşak oluşturacaktır. Bazı durumlarda ise bu durum ağacın gelişimini durduracak gederek bodurlaştıracak veya ölmesine neden olabilecektir.

Kare çukura dikim

Eğer ağacınız için kare çukur açarsanız fidanı diktiğinizde, ağacınızın tutunma ve hayatta kalma şansı yuvarlak çukurlara göre önemli ölçüde artacaktır. Kökler dairesel bir kök sistemi geliştirmeyecektir. Çünkü sistematik dikim denemelerinin gösterdiği gibi, kökler köşelerin etrafında dolanmakta çok başarılı değildir. Kökler bir spiral oluşturmak için çevreye dolanmak yerine 90 derecelik bir kare çukurun açısına çarptığında, çevredeki doğal toprağı kolonize etmek için dikim çukurundan yayılırlar. Böylece hayatta kalma şansını ve büyüme hızını büyük ölçüde artıracaktır. Aynı zamanda bu yöntemle ağacınız kuraklık gibi çevresel zorluklara karşı daha dirençli hale gelecektir.

Bir püf noktası daha

Ağaç dikerken, bitki çukurunu zengin bir organik madde ve gübre ile oluşan harçla doldurmadan önce mutlaka az önce kazdığınız toprakla doldurun. Bunu yapmak köklerin “konteyner etkisi” davranışını göstermelerini azaltır. Elbette fidanı dikmeden önce kökleri budamayı unutmamak da önemlidir. Kök budaması, kök büyümesini uyaran bileşiklerin üretimini tetikler.

Kaynak: https://www.intelligentliving.co/planting-trees-in-square-holes/

 

 

Bir Cevap Yazın