Sardunya ‘ya erken talebi değerlendirdiler.

0

 

Tahmini olarak iki milyon 250 bin civarında sardunya üretiliyor. Bu tahminin içine çelik ve tohumdan yapılan bütün üretim dahil. Floraplus sordu; Ahmet Dündar, Hüseyin Eroglu, Mahmut Togan, Osman Yanık, Teoman Akçalı cevapladı.

 

127489222626796

 

 

Sardunyaya erken başlayan talebin üreticilerin seralarını boşaltmaya başladığını görünce bu işi merak ettik… Bilenlere tahmini olarak Türkiye’de kaç adet sardunya üretiliyordur diye de sorduk. Tahmini diyoruz çünkü kesin rakamlara ulaşmak hemen hemen imkansız. Araştırmadan, çıkan sonuç ise şu: Tahmini olarak Türkiye’de 2 milyon 250 bin civarında sardunya üretiliyor. Bun sonucun içine çelik ve tohum olmak üzere her tür çoğaltım yolu dahil edildi. Bu bilgiyi nasıl elde ettiniz diye sormak yok. Çünkü tahmini elde etmek için aşağıda ismi geçmeyen birçok üreticiye de aynı soruyu yönelttik. Öğrendiğimiz kadarıyla kullanım genişliği çeşit ve bilinirlik gibi kategorileri dikkate alırsak Sardunya bütün dünyada en çok tüketilen çok yıllık bir bitki. Sadece Yunanistan’da bile yılda 20 milyon sardunya tüketiliyorsa gerçekten de üreticilerimizn önü açık demektir. Ancak sektörün, ürün tanıtımı, ürün pazarlama, kaliteli ürün hazırlayıp sunma ve bütün bu hizmetlerin sürdürülebilirliği gibi konulardaki sorunları nedeniyle istenilen sıçrama yapamadığını sanıyoruz. Yine de bilenlerden öğrendiğimiz kadarıyla Türkiye’de süs bitkileri üretimi olması gerekenden hızlı gelişiyormuş.

SASBÜD Başkanı Abdullah Okul (Gaye Çiçekçilik)
Üretim miktarını hemen arttırmak bence o kadar kolay değil.
Bu yıl sardunya’nın erken bitmesinin nedeni ani soğuk ve diğer hava koşulları. Ani soğuklar tüm bitkilere olduğu kadar, süs bitkilerine ve sardunyaya da zarar verdi. Sardunya’dan daha önce çıkması gereken çiçekli mevsimliklerin çıkması gecikince sardunyaya olan talep arttı. Bence bu talep artışı ülkemizin ihtiyacından kaynaklanıyor. Bu rakamlar, üreticilerin önümüzdeki yıl daha fazla üretim yapmalarına neden olabilir. Ancak kaliteli ürün yapıyorsanız üretim miktarını hemen arttırmak o kadar kolay değil.

Garden Koala – Osman Yanık
Sardunyaya olan talebin artma nedenlerinden biri, krizin etkisinin azalması.
İkincisi iç talep dışında, Türki Cumhuriyetler’den ve Avrupa ülkelerinden gelen talebin de artması. Bu arada marketlerden gelen talepler de arttı. Bu durum ise piyasayı baskı altına aldı. Çünkü arz miktarı, talebi karşılayacak kadar fazla değildi. Bence yine benzer şekilde, 2011 baharında çiçekli bitkilerin üretim miktarı yine talebi karşılayamayacak. Çünkü ne kadar istersek isteyelim üretim miktarını çok hızla arttıramayız, bu zaman gerektiren bir iştir. Bugün Türkiye’nin üretim miktarı oldukça az, ama büyümeye aday. Sadece Yunanistan’da yıllık sardunya tüketimi 20 milyon civarında. Bence Türkiye’de sektörün geleceği parlaktır.

Dündar çiçekçilik – Yalova – Ahmet Dündar
Seneye yüzdü yirmilere kadar artış olabilir
Bu sene sardunyaların erken tükenme nedenleri arasında bence talebin standart olmamasıyla birlikte, krizin etkilerinin azalarak insanların alım güçlerinin artması da var. Ayrıca bu sene kış oldukça çetin geçti ve ani soğuklar diğer tarım ürünleri gibi sardunyayı da vurdu. Bununla birlikte, biliyorsunuz süs bitkileri her yıl daha fazla tanınıyor. Bu nedenle, bu yıl insanların sardunyaya olan ilgilerinin de arttığını düşünüyorum. Sardunya kullanım alanı çok geniş olan ve talebin artışı da düşünüldüğünde insanların oldukça ilgi gösterdiği bir bitki Bu yüzden bence gelecek yıl, sardunya üretimi tahmini olarak %20’lere varan bir artış yaşayabilir.

Akdoğa Çiçekçilik – Mahmut Togan – Yalova
Gelecek yıl daha fazla üretim fiyatları aşağı çekebilir.
Sardunya, bahçelerde ve balkonlarda baharla birlikte çiçek açan ve çiçek süresi uzun bir bitki ve ülkemizce çok tanınıyor, tüketiliyor ve seviliyor. Sardunya talebinde yaşanan soruna gelirsek, açıkçası biz bundan pek etkilenmedik. Her yıl 150.000 civarında, Standart üretim yapıyoruz ve sardunya satışımız hala devam ediyor. Yine de sardunya ile yaşanan sorun ne denirse öncelikle bu seneki ağır kış koşulları diğer bitkileri olduğu kadar sardunyayı da vurdu. Diğer yandan bu sene iyi satış yapan arkadaşlarımızın, gelecek yıl daha fazla üretim yapacaklarını, bunun da sardunya fiyatlarının yerlerde sürünmesine yol açacağını düşünüyorum. Bilirsiniz, bizim sektörümüz böyledir, bir sene ne tutarsa, sonraki sene o ürünün üretiminde bariz bir artış yaşanır. Biz ise gelecek yıl da yine aynı üretim standardımızı korumayı düşünüyoruz

Eko Garden –Teoman Akçalı-Antalya
Gelecek yıl fazla üretim şeklinde bir gelişme olacaksa kalitesi de aynı oranda artmalı…
Genel olarak bu yıl çok zorlu geçen kış mevsimi, bahçe ve balkon gibi dışarıda dikili olan sardunyaların yok olmasına neden oldu ve bu da zaten yüksek olan sardunya talebinin daha da artmasına yol açtı. Bilirsiniz, sardunya çok yıllık bitkilerin sürükleyici olan ürünüdür, yani müşteriler tarafından iyi bilinen bir perenial türüdür. Sardunya her zaman talep görür, bu nedenle gelecek yıl da aynı şekilde talep göreceğini düşünüyorum. Bu seneki durum, gelecek yıl fazla üretim şeklinde ortaya çıkacaksa da bu kalite ile aynı orantıda artmalı. Yani üretim miktarı artarken kaliteden de ödün verilmemeli. Eko Garden olarak biz buna çok önem veriyoruz. Sekiz yıldır üretim standardımızdan ödün vermiyoruz. Bu yıl nasıl 270 bin adet sardunya üretimi yaptıysak, gelecek yıl da kaliteden hiçbir şekilde ödün vermeden aynı üretim standardımızı koruyacağız.

Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Eroğlu (Seki Peyzaj)
Çelikten üretim kaliteyi yükseltiyor bu da satışı artırıyor.
Kent içine yapılan peyzajların, kenti içinde kullanılan mevsimliklerin insanlarda çiçekli bitkilere olan ilgiyi artırdığına inanıyorum. Kış mevsiminin çok keskin geçmesi şehirlerde kullanılan sardunyaları azalttı. Ayrıca çelikten üretilen sardunyalarda artış olduğuna düşünüyorum ve bu kaliteyi ve satışı artıran bir etki yaratıyor. Çünkü çelikten üretilen daha güzel görünüyor. Seneye % 10 civarında artış olacağını tahmin ediyorum. Sardunya umarım soğan durumuna düşmez. Öte yandan üretimin maliyetleri de o kadar düşük değil. Mesleği üretim olanların ve sardunya üretmeyi bilenlerin sardunya üretmesi daha doğru olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here