Türkmenistan ve Plimex’e teşekkürler

0

Tarımsal ürün çeşitlendirmesinde katma değeri yüksek bir seçenek olan süs bitkileri üretimi Türkiye’nin belli bölgelerinde yoğunlaşıyor. Üreticiler, SÜSBİR, Orta Anadolu süs bitkileri İhracatçıları Birliği, diğer üretici birlikleri, dernekler ve üretici kooperatifleri de bu sürece katkıda bulunuyor. Sektörün ve mesleğin bilinirliği, tanıtımı, yatırım ve üretim koşullarının iyileştirilmesi için çalışıyor.

 

Konuyu bilenler süs bitkileri üretimi ve peyzaj müteahhitliğini kapsayan sektörün, kimi sorunlarına rağmen yolun başında ve büyüme eğiliminde olduğunu görüyor. Tamamen öz kaynaklarla yatırım yaparak büyüyen sektör özellikle son iki yıldır da ciddi bir ihracat atağı içine girmiştir.

 

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre 2010 yılındaki toplam ihracat 56.189.374 milyon dolar iken bu rakam 2011 yılında 76.322.447 milyon dolara yükselmiş. Bu toplam rakam içinde canlı bitkiler ile çiçek soğanlarının toplamı ise 42.605.278 milyon dolara ulaşmış durumda. Giderek artan bu ihracatın akamete uğramaması ve başarısını sürdürülmesi ise yine üreticilerin, ihracatçıların göstereceği performansa bağlı… Bu konuda hemen herkesin hem fikir olabileceği en önemli nokta ise ürün kalitesinin artmasının yanında ambalaj, sağlıklı nakil ve devamlılığın sağlanması olarak görülüyor.

 

İthalattan, ihracata doğru giden sektörün asli unsurları ise üreticiler. Başta üreticiler olmak üzere ihracat yapan pazarlama firmaları, kişiler ve diğer kurumlar takdiri ve teşekkürü çoktan hak ettiler. Ancak bu sürecin görünmeyen tarafında bulunan firmalar ve ülkeler var. Örneğin tek başına sadece Türkmenistan’ın 2010 yılı ithalatı 5.968.777 milyon dolarken, 2011 yılında bu rakam 12.491.407 milyon dolara çıkmıştır. Yani üreticilerin iç piyasa dışında yetiştirdiği her 4 bitkiden biri Türkmenistan’a gönderilmiş gibi görünüyor. Bu durumun üreticilerimiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

 

Floraplus Dergisi olarak ihtiyaç duydukları süs bitkilerini Türkiye’den  almayı tercih eden Türkmenistan’a… Ve bu ihracatta çok önemli bir rol oynayarak Türkiyeli partnerlerle çalışmayı  tercih eden Polimeks’e Türkiye’deki bütün üreticiler ve sektör adına teşekkür ediyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here